Euro Gıda, Ran Tarımsal’ın Çoğunluk Hissesini Satın Aldı

Türkiye’de gıda sektörünün en önemli firmaları arasında yer alan Euro Gıda, güneşte kurutulmuş domates, yarı kurutulmuş domates ve kurutulmuş sebze-meyve sektörünün lideri Ran Tarımsal’ın çoğunluk hissesini satın alarak, sektöründe önemli bir yatırıma imza attı. Ran Tarımsal bundan sonra faaliyetlerini Euro Ran adı altında devam ettirecek

1995 yılında kurulan ve 2007 senesinde üretimine İzmir – Ödemiş’te başlayan Euro Gıda, pazardaki konumunu güçlendirecek önemli bir birleşme ve satın almaya imza attı. Euro Gıda; güneşte kurutulmuş domates, yarı kurutulmuş domates ve kurutulmuş sebze-meyve sektörünün lider üreticisi Ran Tarımsal’dan aldığı çoğunluk hisseyle üretim kapasitesini artırarak yeni pazarlara açılmayı hedefliyor.

Bu işbirliğinin başta gıda sektörü için önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Euro Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Önen “Alanında lider iki markanın güçlerini birleştirmesi sonucunda; güneşte kurutulmuş domates, yarı kurutulmuş domates ve kurutulmuş sebze-meyve üretimine de iddialı bir giriş yapmış olduk. Oluşan bu sinerjiyle yeni pazarlara da odaklanabileceğiz. Öte yandan mevcut pazarlarımızı da yeni faaliyet alanlarımızla zenginleştirerek, tüm dünya sofralarına değer katmaya devam edeceğiz” dedi.

Euro Gıda; 35 yıldan fazla bir süredir sofralarla buluşan Melis markasının yanı sıra, Türkiye’nin ve dünyanın lider markaları ve perakende zincirleri için turşu çeşitleri, közlenmiş ürünler, konserveler ve soslar da üretiyor. Üretim hayatına 15 yıl önce İzmir – Menemen’de başlayan Ran Tarımsal, şimdi Euro Ran adıyla 12bin m² kapalı alanda güneşte kurutulmuş domates, yarı kurutulmuş domates ve kurutulmuş meyve ve sebze üretimi gerçekleştiriyor.